Grecja Grecja

 • Klimat

  W Grecji panuje klimat typowo śródziemnomorski z przeciętną temperaturą powietrza 25°C. W sezonie turystycznym pogoda jest mniej więcej stała ? w ciągu dnia większością świeci słońce a temperatura sięga nawet powyżej 30 °C. Podczas upalnego lata, tzn. w lipcu i w sierpniu nie są wyjątkiem temperatury nawet około 35°C w cieniu.

  Lokalnie oczywiście występują przelotne opady deszczu i burze, jednak taka pogoda trwa najwyżej jeden dzień. Najcieplejsze obszary na terenie Grecji znajdują się na południu kraju, chodzi głównie o Kretę oraz Cyklady. Letnie temperatury sięgają tu nierzadko nawet powyżej 40°C. Jeżeli chodzi o sumę opadów, to najwięcej deszczu spadnie w ciągu roku w północno-zachodniej części kraju niedaleko wyspy Korfu, opady są jednak skoncentrowane głównie w okresie zimowym.

  Ponieważ większość turystów przyjeżdża do Grecji, żeby korzystać ze słońca oraz kąpieli w morzu, dlatego będą państwu z pewnością przydatne informacje dotyczące temperatury morza. W sezonie turystycznym (od końca kwietnia do początku listopada) temperatura morza waha się najczęściej w zakresie 20-25°C.

  Latem wieje w kraju świeży wiatr nazywany meltemi, który jest bardzo przyjemny, zresztą tylko dzięki niemu jest pobyt na plaży w ogóle znośny. Głównie w sierpniu wieje zaś gorący wiatr południowy z Afryki, który zwany jest przez miejscowych obywateli "livas", co w tłumaczeniu oznacza "libijski."

  Pogoda na Krecie

  Ogólnie rzecz ujmując, na największej wyspie Grecji można się spodziewać upalnego oraz suchego lata oraz łagodnej i deszczowej zimy. Kreta jest jedną z najbardziej słonecznych wysp w Morzu Śródziemnym. Temperatury są w ciągu całego roku raczej przyjemne, chłodno robi się zazwyczaj aż w grudniu. Pogoda wiosenna przeważa tutaj w styczniu i w lutym, kiedy temperatury wynoszą około 16-18°C, nocą mogą jednak opadać nawet poniżej zera. Prawdziwe lato z temperaturami nawet 30°C zaczyna tutaj już w marcu, więc urlop letni można zaplanować sobie w ciągu prawie całego roku. Tylko prawdziwi miłośnicy górskiego lata przyjeżdżają tutaj w lipcu i w sierpniu, kiedy temperatury w cieniu wynoszą ponad 40°C.

web:need_help

+48 71 769 5682