Kuba Kuba

  • Klimat

    Na Kubie panuje klimat równikowy wilgotny, stąd też w zasadzie nigdy nie jest tu zimno. Kraj pozostaje pod wpływem Prądu Zatokowego. Wyróżnia się tutaj dwie pory roku: deszczową - od maja do października i suchą - od listopada do kwietnia. Ale nawet w porze deszczowej opady nie są tak intensywne, jak by się mogło wydawać. Najwięcej opadów występuje w październiku, listopadzie i maju. Zazwyczaj są to opady przelotne, po których szybko przejaśnia się i zza chmur wychodzi słońce. Średnia temperatura roczna wynosi około 25°C, a temperatura wody zazwyczaj nie spada poniżej 24 °C.

    Przeważającymi wiatrami na Kubie są pasaty. Wschodnia część Kuby jest cieplejsza niż zachodnia. Średni roczny opad wynosi około 1375 mm, w porze deszczowej 1059 mm, a w porze suchej tylko około 300 mm. We wrześniu i październiku, w porze huraganów, Hawana i prowincja Pinar del Río są częściej nawiedzane przez huragany niż wschodnia część wyspy. Prędkość wiatru osiąga czasem nawet 250 km/godz. i jednocześnie występują intensywne tropikalne ulewy.

    Wyjeżdżając na Kubę należy się zaopatrzyć w przewiewne i lekkie ubrania. W związku z dużą wilgotnością, najbardziej odpowiednie są stroje z naturalnych materiałów. Trzeba zwrócić uwagę na długość spodni i fason sukienek, przede wszystkim podczas wizyty w kościele, restauracji, muzeum czy w innych miejscach publicznych. Tutejsza policja zwraca szczególną uwagę na to, aby nikt swoim strojem nie prowokował innych. Dlatego też zakazane jest obnażanie się na plaży.

    Kuba jest odpowiednim miejscem do spędzenia spokojnego urlopu, wabiącym lazurowym niebem, promieniami słońca i przyjemną bryzą wiejącą od morza. Do chłodnej Europy wrócimy opaleni na brązowo!

web:need_help

+48 71 769 5682