Belgia Belgia

Nazwa oficjalna: Królestwo Belgii (Koninkrijk België/Royaume de Belgique/Königreich Belgien)
Stolica: Bruksela (Bruxelles)
System państwowy: federacyjna monarchia konstytucyjna z dwuizbowym parlamentem
Religia: rzymscy katolicy 88%, muzułmanie 3%, ateiści 8%
Język urzędowy: francuski, niemiecki, flamandzki
Różnica czasu: UTC + 1 godzina

Region

Belgia - wycieczki od 164 Zł

O BELGIIKrólestwo Belgii jest niedużym krajem europejskim na wybrzeżu Morza Północnego.

Dla większości ludzi jest to przede wszystkim Bruksela i Unia Europejska, jednak Belgia jest państwem o wiele ciekawszym i różnorodniejszym. Bruksela, jak każda stolica, jest miastem, które posiada wiele atrakcji turystycznych: zabytki historyczne, galerie, niezwykle ruchliwe życie, siędzibę królewskiej rodziny... Jednak dziewięć belgijskich prowincji oferuje mnóstwo możliwości także dla sportowców, i również dla tych, którzy interesują się historią, sztuką i tradycją albo chcą się po prostu tylko trochę zabawić.

W jednym państwie żyją tutaj razem Flamandczycy, którzy posługują się językiem holenderskim i Walonowie, którzy posługują się językiem francuskim. Jest to kraj z dużym bogactwem kulturalnym i z bogatą historią, która przez długi czas była ściśle powiązana z dziejami sąsiedniej Holandii i pozostałych krajów europejskich. Belgia jest kołyską walońskich mistrzów, jakimi byli van Eyck albo Hieronymus Bosch, ważną część swego życia spędził tutaj i Pieter Paul Rubens i ich najsłynniejsze dzieła znajdują się nie tylko w belgijskich galeriach, ale także w licznych kościołach i katedrach.

W większości belgijskich miast znajduje się centrum historyczne, w którym znajdują się pamiątki z czasów, kiedy Belgia była rzymską prowincją, z czasów wczesnego średniowiecza, budowle stylu romańskiego, okazały belgijski gotyk, odrodzenie aż po barok i dalej do współczesności. I nie tylko to, prawie w każdym większym mieście znajduje się muzeum regionalne, w którym można dowiedzieć się wiele ciekawostek o danym kraju i tradycjach, które obywatele stale utrzymują albo muzeum poświęcone jakiemuś wybitnemu rodakowi. Na terenach dzisiejszej Belgii i Holandii odnajdujemy religijne wspólnoty kobiece, przypominające zakony, w których znajdowały schronienie kobiety niechcące i niemogące wyjść za mąż. Pierwsze zmianki o beginkach pochodzą z połowy 12 wieku.

W Belgii stwierdzicie, iż nie tylko Rio żyje karnawałem. W wielu miejscowościach kilka razy do roku odbywają się różne gwarne zabawy, festiwale i słynne przemarsze uliczne, w których biorą udział uliczni tancerze i mają swoje korzenie w średniowieczu. Kto kocha ruchliwe ulice miast, kolory, muzykę i ciekawe kostiumy, to polecamy znane zabawy, które odbywają się w Brugg, Brukseli, Ostendzie albo w Charleroi. I tak samo jak w Holandii znajdują się tutaj wietrzne młyny.

Wiele słynnych osobowości urodziło się w Belgii, naprz. George Simenon, słynny autor powieści kryminalnych, który wymyślił postać genialnego (francuskiego) komisarza Maigreta albo belgijski rysownik znany jako Hergé, twórca Tintina, którego na pewno znają prawie wszyscy czytelnicy komiksów. Następnie jest Belgia miejscem urodzenia wybitnego malarza surrealisty René Magritta albo architekta Wiktora Horty.

Belgia jest krajem wspaniałej kuchni, wszyscy na pewno znają wspaniałe czekoladowe pralinki i setki rodzajów piwa, którego można spróbować bezpośrednio w miejscu, gdzie się gotuje, lecz mało kto wie, że chyba najpopularniejszym przysmakiem pochodzącym z Belgii są frytki.

Belgia nie jest krajem ekstremów, zimy tutaj nie są mroźne a lata nie są zbytnio gorące. Nie znajdują się tutaj ani wysokie góry. Kraina jest bardzo różnorodna z wieloma atrakcjami, do nich można zaliczyć obszary krasowe z niewiarygodnymi i magicznymi jaskiniami albo pasy wydm piaszczystych. Słynne miasta uzdrowiskowe są idealnym miejscem do odpoczynku dla tych osób, które pragną zregenerować ciało. Ardeny ale również inne miejscowości mogą odwiedzić zarówno rowerzyści, jak i piesi turyści, którzy nie odważają się do pokonywania trudnych terenów albo po prostu wolą spokojniejsze warunki. Belgia jest piękna zarówno latem, kiedy można chodzić na spacery albo przejechać się rowerem, jak i zimą, kiedy jest rajem narciarzy na biegówkach, lecz i miłośnicy zjazdów będą na pewno zadowoleni.

Belgia jest państwem, które Was na pewno zadziwi i oczaruje. Oczywiście tylko przyjemnie.

Belgia - wycieczki od 164 Zł

Najnowsze opinie Belgia

Wszystkie recenzje Belgia

web:need_help

+48 71 769 5682