Boliwia Boliwia

Nazwa oficjalna: Republika Boliwii (República de Bolivia)
Stolica: La Paz
System państwowy: republika prezydencka
Religia: rzymscy katolicy
Język urzędowy: hiszpański, keczua, ajmara
Różnica czasu: UTC - 4 godziny

Region

O BOLIWIIPaństwo w środkowej części Ameryki Południowej, które nie ma dostępu do morza, lecz oczaruje krainą szorstkich, lecz przepięknych gór i dumnych indiańskich obywateli.

Boliwia jest jedynym państwem kontynentu amerykańskiego, gdzie rdzenni Indianie przeważają nad potomkami hiszpańskich kolonizatorów, conquistadorów. W opuszczonej wysokogórskiej krainie znajdują się małe miasteczka, które ożywają podczas ludowych fiest, uroczystości chrześcijańskich świętych i tradycyjnych bogów.

Na każdym kroku widoczne są znaki, że Boliwia jest krajem indiańskim, w każdej wiosce, miasteczku albo mieście. Jeżeli w chilijskim Santiago zobaczycie indianina tylko na reklamach, w peruańskiej Limie możecie spostrzec, że ludzie mają indiańskie rysy, chociaż ubrani są całkowicie po europejsku, to w boliwijskim La Paz znajdziecie się w samym centrum kultury keczua i ajmara. Indianki w melonikach albo kapeluszach, ze swoimi kolorowymi workami, biegają po ulicach, sprzedawają lami oraz alpachi swetry i każdą chwilę można usłyszeć dźwięk zamponi (indiański flet), który dochodzi spoza najbliższego rogu.

Poncza dostępne w pełnej palecie kolorów, przeciągłe tony inidiańskich piszczałek, ustawiczne żucie koki, trzcinowe łodzie na jeziorze Titicaca, czarująca stolica La Paz i wysokogórskie pustynie - to wszystko są symbole Boliwii. I chociaż zdobywcy nie znaleźli tutaj mityczne El Dorado, to i tak Boliwia jest krajem niecodziennego bogactwa przyrody i folkloru. W tym jest Boliwia bezkonkurencyjna.

La Paz - Rzekomo najwyższa stolica świata wygląda trochę jak krater na księżycu. Leży cztery kilometry nad morzem na dnie kanionu prawie bez zieleni, nie jest to miejsce odpowiednie dla roślin, albowiem jest tutaj zbyt mało tlenu. Dlatego nie szukajcie w La Paz życia i kolorów w krainie, lecz w miejscowych obywatelach. Po prostu musicie znaleźć dobre miejsce i obserwować kobiety, które noszą meloniki (jeżeli są wolne - to na boku głowy, jeżeli zamężne - to na środku głowy) i obszerne spódnice, kupców w białych koszulach, uzbrojonych żołnierzy i żebraków śpiących pod markizami witryn sklepowych. Jednym z największych magnesów przyciągających turystów to kościół Iglesia de San Francisco z 16.wieku, który kryje w sobie oryginalną mieszaninę miejscowego stylu. Opodal znajduje się Rynek Czarownic, gdzie można zakupić fantastyczne rzeczy, naprzykład najrozmaitsze amulety, dziwaczne eliksiry, ozdoby ze srebra i przepyszne słodycze. W mieście znajduje się zaraz kilka ciekawych muzeów (Museo Costumbista Juan de Vargas, Museo de Metales Precioso Pre-Columbinos). Szerokiej okolicy dominuje góra Illimani, najsłynniejsza boliwijska góra, wysoka prawie 6500 metrów. Jeżeli szukacie zabawy, to zajrzyjcie na popularne miejscowe dyskoteki, do kina albo do baru, gdzie można słuchaś miejscowej muzyki.

Tupiza - Miasto położone w samym sercu najpiękniejszej części boliwijskiej wsi. Dlatego jest klejnotem dla każdego, kto kocha piękną i nietkniętą przez ludzką rękę przyrodę. Tupiza jest miastem kulturalnym położonym w wąskiej dolinie. Otacza go kraina Cordillera de Chichas, która jest atraktywna kolorowymi skałami, górami, krystalicznie przejrzystymi rzekami, lasami kaktusów, jasnym klimatem i szerokimi rozległymi równinami.

Najnowsze opinie Boliwia

Wszystkie recenzje Boliwia

web:need_help

+48 71 769 5682