Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina

Nazwa oficjalna: Republika Bośni i Hercegowiny
Stolica: Sarajewo
System państwowy: republika
Religia: rzymscy katolicy 15%, protestanci 4%, prawosławni 31%, muzułmanie 40%
Język urzędowy: serbski i chorwacki
Różnica czasu: UTC + 1 godzina (+ 2 godziny latem)

Region

Bośnia i Hercegowina - wycieczki od 215 Zł

O BOŚNI I HERCEGOWINIEBośnia i Hercegowina jako całość zaliczana jest do najbardziej unikatowych i kulturalnie najbarwniejszych terenów Europy. Mieszają się tutaj wpływy kultury chrześcijańskiej, zachodniej - katolickiej, wschodniej - prawosławnej, islamskiej - orientalnej i żydowskiej - mauretańskiej. Ich wzajemna symbioza i długi okres relatywnego spokoju spowodował rozwój miejscowej architektury, rzeźbiarstwa, piśmiennictwa i muzyki na ogromną skalę.

Każda epoka historyczna pozostawiła na terenie Bośni i Hercegowiny swój ślad. Do najstarszych i najcenniejszych pamiątek należą malowidła ścienne w jaskini w pobliżu miasta Stolec i niedalekie wykopalisko archeologiczne w Butmir, którego historia sięga wstecz ponad 4000 lat. Poza tym w kilku miejscach zachowały sie do dziś pozostałości grodów ilirskich. Można zobaczyć budowle z czasów Imperium Rzymskiego, jak na przykład most i uzdrowiska w Sarajewie. Wraz z nadejściem Słowian nastąpił trwający kilkadziesiąt lat upadek kulturalny, lecz w średniowieczu ponownie nastąpił rozkwit kultury. Do charakterystycznych znaków tego okresu możemy zaliczyć stećci, specyficzne nagrobki znajdujące się na terenie całego kraju. W mniejszym stopniu dochowały się budynki religijne i obronne. Kilka z nich znajduje się w mieście Jajc albo Bihać.

Największą sławę i rozgłos zdobył okres władzy osmańskiej. Kilka wieków udanego handlu w znacznym stopniu wpłynęło na rozkwit miejscowej kultury, która była pod dużym wpływem turecko-muzułmańskim. Powstały wówczas takie miasta, jak Sarajewo, Mostar, Tuzla i inne. Rozwijała się przede wszystkim architektura. Wybudowano mosty w Visegradzie, Mostarze i Żepie. Kształtowały się nowe szlaki handlowe, a wraz z nimi sieć hanów, hamamów i meczetów. W miastach zakładano szkoły (mekteby i medresy) i biblioteki.

Upadek kulturalny, do którego doszło w związku z malejącym wpływem władzy tureckiej na Bałkanach zaczął ustępować w okresie rządów monarchii Austro-Węgierskiej i znów zaczynał się okres rozwoju tych terenów. Większość dużych miast nabierała europejskiego charakteru, w Sarajewie została wzniesiona katedra, cerkiew, wybudowano ratusz miejski, muzeum, teatr narodowy i wiele innych ośrodków i instytucji, które mają do dziś duże znaczenie kulturalne i polityczne.

Pierwsza połowa XX wieku wpływała na wydarzenia w Bośni i Hercegowinie raczej negatywnie. Dwie wojny światowe, duże straty ludności i rozkradanie terytorium bośniackiego przez sąsadujące państwa. Druga połowa XX w. Przyniosła bardziej optymistyczne wydarzenia, do których na pewno należała organizacja zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie w roku1984.

Po zakończeniu wojny w 1995 roku rozpoczęto rekonstrukcję głównych obiektów kulturalnych i pamiątek historycznych oraz ogólną odbudowę zniszczonego kraju, której jendym z celów jest też ponowne zachęcenie turystów do odwiedzania Bośni i Hercegowiny.

Bośnia i Hercegowina - wycieczki od 215 Zł

Najnowsze opinie Bośnia i Hercegowina

Razem: Z koleżankami zdecydowałyśmy się przed 6 laty wyjechać na nasze pierwsze wakacje bez rodziców, oczywiście chciałysmy zaoszczędzić, więc...

Wstępne podsumowanie
Z koleżankami zdecydowałyśmy się przed 6 laty wyjechać na nasze pierwsze wakacje bez rodziców, oczywiście chciałysmy zaoszczędzić, więc dlatego Neum, ale to co zobaczyłysmy przerosło nasze oczekiwania. Pokaż pełną recenzję

Zakwaterowanie
Zakwaterowani byliśmy w apartamencie oddalonym od wszystkiego, miasta, plaży itd. Prawdą jest, że mieszkanko było całkiem przytulne, ale dla jednej osoby, a nie dla trzech. Do kuchni też weszła się tylko szczupła osoba. Wyposażenie dość nowe, ale nic super.

Wyżywienie
Własne, także co sobie ugotowałyśmy to jadłyśmy.

Usługi hoteli
Nie mieliśmy żadnych usług, więc wg. bp mogliśmy korzystać z usług hotelu Neum, ale nie było ich za wiele, a ceny jak w Hiltonie.

Plaża
O plaży lepiej nie wspominać. Po przejściu kilkuset schodów, stwierdziłyśmy, że plaża jest do niczego, sam brud, smród, więc urlop bez kąpania. Tłumy ludzi.

Ogólne wrażenie
już nigdy więcej!!!

Mikešová Valerie, 25.01.2009
Region: Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina, Neum, Hotel: Neum

Czy ta recenzja była pomocna? Tak (9) Nie (2)

Wszystkie recenzje Bośnia i Hercegowina

web:need_help

+48 71 769 5682