Czarnogóra Czarnogóra

Nazwa oficjalna: Serbia i Czarnogóra
Stolica: Podgorica
System państwowy: republika
Religia: prawosławni, muzułmanie
Język urzędowy: serbski
Różnica czasu: UTC+1

Czarnogóra - wycieczki od 111 Zł

O CZARNOGÓRZECzarnogóra, najmłodsze państwo w Europie, które powstało 3 czerwca 2006 r., jest bardzo atrakcyjnym, a przede wszystkim jeszcze nie odkrytym regionem, gdzie turystyka nie rozwinęła się w pełni. Najwyższy czas wyruszyć więc do Czarnogóry!

Republika Czarnogóry o powierzchni 13 812 km2 leży na południowym-zachodzie Półwyspu Bałkańskiego i jest obmywana falami Morza Adriatyckiego. Państwo graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją, Albanią i Serbią.

By poznać historię powstania Czarnogóry cofnijmy się w czasie.

W III tysiącleciu p.n.e. Czarnogórę zamieszkiwały plemiona illiryjskich Dokleatów. Bez mała 100 lat później została podbita przez Rzym i stała się częścią prowincji Dalmacji. Stopniowo na Bałkany zaczęli napływać Słowianie, którzy w XI w. n.e. na południowym-zachodzie utworzyli własne państwo Duklję. W XV wieku Turcy podbili część Zety, a ich rządy trwały cztery wieki. Dopiero w 1858 roku Czarnogóra uzyskała niepodległość. W 1918 roku Czarnogóra przyłączyła się do nowo powstałego Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Po II wojnie światowej była jedną z republik Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. W drugiej połowie XX wieku miały miejsce istotne zmiany, zaś pełną niezależność i niepodległość parlament Czarnogóry proklamował dopiero 3 czerwca 2006 roku.

Czarnogóra zachwyca błękitnymi wodami Adriatyku i wysokimi górami schodzącymi wprost do morza. Przeważają tu plaże piaszczyste, ale można również spotkać plaże kamieniste. Wzdłuż wybrzeża Czarnogóry (294 km), na długości 75 kilometrów ciągną się przepiękne plaże i urocze zatoki. Zobaczymy tu też jedyny naturalny fiord na południu Europy, niezwykłą Zatokę Kotorską, otoczoną wysokimi górami. Po jej zachodniej stronie znajduje się półwysep Luštica z lagunami i tajemniczymi jaskiniami. Na całym wybrzeżu panują idealne warunki do pływania, żeglowania, nurkowania i do uprawiania innych sportów wodnych. Na samym południu Czarnogóry możemy podziwiać basztę piratów w Ulcinju. Największą atrakcją znajdującą się w odległości 4 km od centrum miasta jest szeroka, piaszczysta plaża, ciągnąca się na przestrzeni 13 kilometrów.

Koniecznie trzeba zobaczyć największe jezioro na Bałkanach-Jezioro Szkoderskie, leżące w odległości 40 km od wybrzeża morskiego. Jezioro fascynuje nienaruszoną przyrodą i pięknym często zmieniającym się kolorem wody, a także chmarami ptactwa. Jest to prawdziwy raj dla wędkarzy i ornitologów. Tak różnorodnej przyrody nie znajdziemy nigdzie indziej w basenie Morza Śródziemnego.

Czarnogóra jest pełna pięknych miejsc, które warte są zobaczenia. Należy do nich wspomniana już Zatoka Kotorska, historyczne miasto Budva, wspaniała Bečiči, a także romantyczna miejscowość wypoczynkowa Sveti Stefan. Jeżeli chcesz przeżyć niezapomniany urlop pełen historii, morza i niezapomnianych wrażeń, nie zwlekaj. Czarnogóra czeka tylko i wyłącznie na Ciebie.

Czarnogóra - wycieczki od 111 Zł

Najnowsze opinie Czarnogóra

Razem: 4,5 dla miłośnikó pływania i niewymagających letników.

  • 3,9 Zakwaterowanie
  • 5,6 Wyżywienie
  • 3,7 Okolica
  • 8 Cena

Wstępne podsumowanie
dla miłośnikó pływania i niewymagających letników. Pokaż pełną recenzję

Zakwaterowanie
czystem choć dotknięte zębem czasu. pełno schodów, z małymi dziećmi ciężko.

Wyżywienie
nic szczególnego, ciągle to samo, ale jedzenia mnóstwo. rano mi brakowało soku, albo lepszej kawy czy herbaty. Absolutny brak świeżych owoców, tylko kompoty czasami.

Usługi hoteli
dobry program wieczorowy, basen nieczynny, brak atrakcji sportowych, tylko spacery po niekończących się schodach.

Plaża
maleńka, żwirkowa, przy hotelu, absolutnie niewystarczające zw względu na ilość gości. zejście do wody po kamieniach, od razu głęboko, trzeba pływać. nieodpowiednie z małymi dziećmi.

Ogólne wrażenie
nie jestem zbyt wymagająca, więc morze mi pasowało i piękna okolica wokół hotelu.

Vlasta Benešová, 09.12.2009, Data pobytu: 20.6. - 27.6.2009
Region: Czarnogóra Czarnogóra, Sutomore, Hotel: Zlatna Obala

Czy ta recenzja była pomocna? Tak (3) Nie (0)

3 zdjęć

Razem: wrażenie ogólne dobre

Wstępne podsumowanie
wrażenie ogólne dobre Pokaż pełną recenzję

Zakwaterowanie
oczekiwałam czegoś strasznego, ale na szczęście nie bylo tak źlw, pokoje skromniejsze, ale spoko, sprzatane i czyste.

Wyżywienie
no to było rewelacyjne, mnie tylko przeszkadzało ze tam mieli mięsa na różne sposoby, a żadnych makaronów czy ryżu.

Usługi hoteli
bardzo się starali

Plaża
za wszystko na plaży się płaci, bez sensu, jesli chodzi o dzieci, nic tam nie było poza placem zabaw w centrum miasta, mielismy 2letnie dziecko.

Ogólne wrażenie
wrażenie ogólne dobre, parę niedostatkow, wróciłabym tam, ale mąż nie chce, bo droga samochodem była za długa.

Marcela Fečová, 02.06.2009, Data pobytu: 27.6. - 6.7.2008
Region: Czarnogóra Czarnogóra, Tivat, Hotel: Palma

Czy ta recenzja była pomocna? Tak (8) Nie (0)

Razem: Cześć, byłam z przyjacielem już po raz drugi w Czarnogórze i bardzo nam się podobało. Oczywiście nie liczyliśmy na żadne luksusy ale na...

Wstępne podsumowanie
Cześć, byłam z przyjacielem już po raz drugi w Czarnogórze i bardzo nam się podobało. Oczywiście nie liczyliśmy na żadne luksusy ale na piękną przyrodę, fajne morze i tanie usługi, i tak własnie było. Na pewno polecam biuro podróży, mieli w zeszłym roku świetną rezydentkę, dzięki niej mamy jedynie dobre wspomnienia. Jasne, że zawsze są jakieś małe minusy, ale tak jest wszędzie i w przyzwoitej cenie da się mało gdzie pojechać, a tym bardziej nad morze. Pokaż pełną recenzję

Zakwaterowanie
ok, czysto

Wyżywienie
urozmaicone, ale dobre

Usługi hoteli
w miarę

Plaża
wspaniała, głównie ze względu na okolicę, łódkami-taksówkami mozna dostać się na wspaniałe plaże

Ogólne wrażenie
na pewno wrócę jeszcze do Czarnogóry

Anonim, 06.02.2009
Region: Czarnogóra Czarnogóra, Sutomore, Hotel: Korali

Czy ta recenzja była pomocna? Tak (6) Nie (0)

Razem: W umowie oraz w internecie bylo napisane, że hotel ma ***, ale tak naprawdę ma **. I w tym standardzie był faktycznie, biuro podróży...

Wstępne podsumowanie
W umowie oraz w internecie bylo napisane, że hotel ma ***, ale tak naprawdę ma **. I w tym standardzie był faktycznie, biuro podróży wymówiło się swoją klasyfikacją 'łódeczek', które nie musza odpowiadać gwiazdkom. Pokaż pełną recenzję

Zakwaterowanie
Standard zakwaterowania był bardzo niski, był to stary, zaniedbany hotel na poziomie schroniska, szczególnie stan łazienki był katastrofalny, wyposażenie stare i wybrakowane, zamiast spłuczki był sznurek, woda po spłukaniu ciekła, brodzik był zardzewiały, światło w łazience bardzo nikłe. Użyteczne okazały się opinie gości, którzy doradzali zabranie środka przeciw komarom, własnego koca, albo nawet środki czyszczące. Raid i koc się przydały (tych, które były w pokoju nie użyłabym ze względów higienicznych, prześcieradło w ogóle nie trzymało się łóżka, wystarczyło się trochę ruszyć i człowiek budził się na gołym materacu), środki czyszczące w tym stanie pokoju i tak już nie pomogły. Zasłony nie wisiały na wszystkich żabkach, dywan był podarty, a na balkon kapała woda z klimatyzacji nad nami.

Wyżywienie
Podobnej jakości było także jedzenie, wybór i jakość odpowiadała standardowi hotelu (np. jeden rodzaj chleba); bardzo ograniczona ilość napojów - z bezalkoholowych tylko jakieś bardzo słodkie soki; nie mówię nawet o paskudnym smrodzie w łazience, w całym hotelu, po prostu smród starego budynku (ale to akurat może być subiektywne odczucie).

Usługi hoteli
W zasadzie nie korzystaliśmy z żadnych usług, tylko staraliśmy się spędzać tam jak najmniej czasu, deklarowany basen był na pierwszy rzut oka odstarszającym stare popękane kafelki, woda nie wzbudzała zaufania swoim kolorem, ale w końcu przyjechaliśmy nad morze, najważniejsze, że na hotelowy basen dało się złapać kilku naiwnych.

Plaża
Plaża łatwo dostępna (ok. 8 min piechotą z hotelu przez park). Leżaki były płatne, więc plaża była czysta i zadbana, tylko w ciągu dnia zbierało się trochę śmieci.

Ogólne wrażenie
fałszywa reklama na stronie biura podróży, które tłumaczy się tym, że ma subiektywną klasyfikację, która nie usi być zgodna z ilością gwiazdek. Jedyną rzeczą, której wymagam od biura podróży jest to, aby dzięki swojemu doświadczeniu pomogło mi w doborze odpowiedniego hotelu, w którym usługi będą adekwatne do opłat. Reklamacja nie została uznana (a pisałam ją 2 x), ale biuro przyznało mi 'odszkodowanie' (nie rozumiem tylko za co, skoro według nich hotel jest w porządku) w wysokości 150 PLN (czyli jakieś 5% ceny wycieczki!!!). Pośredniczenie Invii tylko komplikowało sprawę, bo zwalali jeden na drugiego, biuro podróży mówiło, że ich ocena hotelu 3 łódeczkami jest ich oceną subiektywną, Invia, ze oni tylko kopiują informacje od touroperatora i jest im jedno, czy to łódeczki, czy gwiazdki. czarnogóra jest na pewno interesującym miejscem, ale radzę wszystkim zasięgnąć jak najwięcej informacji przed! wykupieniem wczasów, w dzisiejszych czasach w internecie można znaleźć wszystko!

Iva Blazkova, 05.01.2009, Data pobytu: 2.8. - 9.8.2008
Region: Czarnogóra Czarnogóra, Ulcinj, Hotel: Olympic

Czy ta recenzja była pomocna? Tak (4) Nie (0)

5 zdjęć

Razem: Biura podróży powinny udzielać jasnych informacji o tym, jak naprawdę wygląda zakwaterowanie, żeby się potem klienci nie spodziewali nie...

Wstępne podsumowanie
Biura podróży powinny udzielać jasnych informacji o tym, jak naprawdę wygląda zakwaterowanie, żeby się potem klienci nie spodziewali nie wiadomo czego... Pokaż pełną recenzję

Zakwaterowanie
Pokoje bardzo małe, prawie nie było miejsca. Żeby jedna osoba mogła poruszać się po pokoju pozostałe musiały siedzieć na łóżkach. Jedynym przyzwoitym meblem był nowy stolik, na którym stał telewizor, a pod nim była lodówka. Rama łóżka była stara i chyba z 15 cm dłuższa niż sam materac. Ale materace były względnie nowe a przynajmniej obszyte nową poszewką. Pod pojęciem pościel rozumie się jedną kołdrę i prześcieradło, w które trzeba było ową kołdrę zawinąć, żeby wyglądała trochę lepiej. Łazienka to w ogóle osobny rozdział. Mała wanienka i wc wspólne,m łazienka zdecydowanie nie wystarcza nawet dla 1 osoby. Wszystko urządzona na jak najmniejszej powierzchni, nie szło się ruszyć! Wyposażenie łazienki było bardzo przestarzałe, ale starano się przynajmniej utrzymać je w dobrym stanie. W pokoju jest tylko 1 szafa, bardzo brudna i bardzo zniszczona, więc wszystkie ciuchy trzymaliśmy przez cały pobyt w walizce. Widok mieliśmy na przeciwległe apartamenty, które też należały do naszego ośrodka. Wszyscy goście w apartamentach byli z Rosji. Poza tym widok był na plac budowy lub do okien innych apartamentów.

Wyżywienie
2 menu: 1 - zawsze jakieś mięso typu sznycel (na 90% wieprzowy) lub drugie danie. Wyżywienie zdecydowanie kontynentalne, warzywa i sałatki się nie zdarzały. Ryba była raz. Mięso tylko wieprzowe lub cielęce, kurczaka nie było wcale. Nawet w restauracjach nie ma nic lepszego, ciężko znaleźć kurczaka, ale za to sałatki i warzywa można dostać w wielkich ilościach.

Usługi hoteli
Poza sprzątaniem żadnych usług nie było.

Plaża
Oddalona od hotelu o jakieś 400 m przyjemnym spacerkiem. Plaża jest bardzo zanieczyszczona, pełno petów i śmieci. Na większości plaż płaci się za leżak czy parasol, ale mozna znaleźć plaże, na których się nie płaci... tyle że za miastem, gdzie jest również zdecydowanie czyściej.

Ogólne wrażenie
Polecam tym, którzy w hotelu zamierzają jedynie spać i nie przeszkadza im syf i pojęcie 'rozsądna cena' co znaczy, że nie ma co liczyć na żadne usługi aniprzyzwoicie urządzony pokój... zakwaterowanie typu namiot wpokoju.

Martina Diatková, 31.12.2008, Data pobytu: 21.9. - 27.9.2008
Region: Czarnogóra Czarnogóra, Budva, Hotel: Suzana

Czy ta recenzja była pomocna? Tak (3) Nie (1)

Wszystkie recenzje Czarnogóra

web:need_help

+48 71 769 5682