Grecja - Ateny Grecja

  • Opis

    Tylko mniej więcej trzy godziny lotu samolotem dzielą nasz kraj od kolebki kultury zachodniej. Ateny - stolica Grecji, kraju mitów i herosów antycznych. Dziś są Ateny przede wszystkim żywą metropolią, atmosferę starych czasów miasto zachowuje jednak nadal. Na starożytnych fundementach miasta prowadzone jest bogate i ruchliwe życie, któremu na wielu miejscach towarzyszą doniosłe zabytki pochodzące z dawnych czasów.

    Najbardziej wyraźną dominantą miasta, której nie można przeoczyć, jest na pewno Akropolis, który stanowił kiedyś centrum miasta. Jeden z siedmiu cudów świata - posąg bogini Pallas Ateny nie zdobi niestety już dziś Akropolii, pomimo tego jest to miejsce wciąż bardzo atrakcyjne dzięki swej niezapomnianej atmosferze i czarowi. Centralną świątynią jest Parthenon, poświęcony bogini Atenie, a w jej bliskości znajduje się też architektonicznie najbardziej skomplikowana świątynia Erechteion, która stanowi imponujący dowód sztuki budowniczej antycznych Greków. Z Akropolii oferuje się widok również na wiele innych ważnych zabytków: Stora - centrum handlowe i publiczne starych Aten - miasta filozofów, następnie amfiteatr Dionizosa, Odeon Herodesa Attyka (do dziś odprawiane są w nim sztuki teatralne, tak jak przed tysiącami lat), Olimpia - świątynia boga Zeusa, w której dochowało się 15 oryginalnych kolumn z pierwotnej setki. Nie można też nie wspomnieć o tzw. Pnyks - plac o kształcie półkola, na którym zgromadzali się obywatele i słuchali przemówień słynnych retorów.

    Ateny to oczywiście nie tylko Akropolis, miasto pełne jest miejsc zabytkowych, które już przed wiekami na stałe zadomowiły się w podręcznikach historii. Również z tego powodu odbywają się tutaj precyzyjnie zorganizowane zwiedzania miasta z jedną specjalnością, chodzi o tzw. "Hop in saising", który doceniany jest głównie przez turystów planujących zwiedzanie miasta na własną rękę. W zasadzie chodzi o dużą ilość autobusów, jeżdżących na określonych trasach z mnóstwem przystanków przy poszczególnych zabytkach. Każdy turysta może więc kiedykolwiek wsiadać i wysiadać przy określonych zabytkach, według osobistych preferencji.

Najnowsze opinie Grecja - Ateny

Wszystkie recenzje Grecja - Ateny

web:need_help

+48 71 769 5682