Hiszpania Hiszpania

 • Flora

  W ziemi, która tworzy most pomiędzy Afryką a Europą, nie będzie zaskoczeniem wzajemne przenikanie obu kultur a także fakt iż miesza się tu także wegetacja. Dochodzi do przenikania śródziemnomorskiej, środkowoeuropejskiej oraz północnoafrykańskiej roślinności.

  Hiszpańska flora należy do grona najliczniejszej w Europie i liczy sobie około 8000 gatunków, które w wielu przypadkach były do kraju przyniesione przez ludzi – szczególnie z dziedziny rolnictwa. Na północy kraju znajdą Państwo przeważnie liściaste i iglaste lasy, te ostatnie głównie w Pirenejach. Dominuje tu środkowoeuropejska fauna – dąb, kasztan, buk. Z krzewów znajdziemy tu na głóg, ostrokrzew, czarny bez i morwę. Runo tworzą wrzosy i paprocie.

  Większość południowo zachodniej części Hiszpanii pokrywają pastwiska. Występują tu liczne gatunki roślin leczniczych. Centralna wyżyna – Meseta pokryta jest suchoroślami, aromatycznymi krzewami i ciernistymi drzewami. W suchych obszarach przekształca się w rozległe wrzosowiska z bukszpanami i paprociami. W wysokich partiach miejscami występuje wierzba polarna i niskie niekwitnące rośliny.

  Owoce i warzywa są uprawiane w nadmorskich terenach, gdzie nie występuje problem z zaopatrzenie w wodę. Z drzew możemy tutaj napotkać na pinie, sosny, dęby, oleandry, mirty i karłowate palmy. Rosną tu także aromatyczne zioła, takie jak lawenda, szałwia i tymianek. W Granadzie przeważa północnoafrykańska roślinność – tuje, drzewa oliwne.

  Nie mogą Państwo zapomnieć o uroczych drzewkach zwanych cytrynowcem i drzewem pomarańczy, których znajdą Państwo w każdym zakątku hiszpańskiego półwyspu. Równie dobrze czuje się tutaj winna latorośl.

web:need_help

+48 71 769 5682