Hiszpania Hiszpania

 • Święta i ciekawe wydarzenia

  Jeżeli mówimy o państwie europejskim, które dotrzymuje tradycji i dni świątecznych, to jest to w największej mierze Hiszpania. Obchody są naprawdę huczne – roztańczone pochody, ognie sztuczne, maski i zabawa do białego rana.

  W trakcie planowania urlopu w Hiszpanii dobrze jest zorientować się, czy w wybranym terminie nie pojawi się jakieś święto. Urzędy i niektóre sklepy są w tym czasie bezkompromisowo zamknięte. Oprócz ogólnonarodowych świąt możemy napotkać na święta poszczególnych regionów czy miast.

  1. stycznia – Nowy Rok
  6. stycznia – Święto Trzech Króli
  Wielki Czwartek i Wielki Piątek – ruchome święta, w zależności od Świąt Wielkanocnych
  1. maja – Święto Pracy
  15. sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny
  12. października – Święto Narodowe Hiszpanii
  1. listopada – Święto Wszystkich Świętych
  6. grudnia –Dzień konstytucji Hiszpanii
  8. grudnia – Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
  25. grudnia – Boże Narodzenie

  Kroczek po kroczku

  Jeżeli wybiorą się Państwo do Hiszpanii w styczniu, napotkacie na obchody bębnów Tamborrada w malowniczym San Sebastian. Bębnujące pochody przechodzą miastem od północy 19 stycznia do północy 20 stycznia a uczestnictwo w nich dostarczy niezapomnianych wrażeń.

  Las Fallas

  Uroczystość z okazji „Świętego Józefa“ jest jednym z najpiękniejszych marcowych obrzędów na terenie Hiszpanii. Walencja w tym czasie zmienia się na tydzień w jeden wielki fajerwerk. Są tańce, wino i alkohol leją się strumieniami od północy do północy, stawiane są ogromne kolorowe posągi z drzewa, polistyrenu i papieru (Św. Józef jest patronem cieśli). Najpiękniejszy posąg wędruje do muzeum, pozostałe lądują w płomieniach.

  San Juan

  Obchody lata występują od Walencji po Alicante i jest to dla turystów jedno z najbardziej atrakcyjnych uroczystości. Obchodzone jest w najkrótszą noc w roku z 23 na 24 czerwca. Na plażach palą się ogniska, gra muzyka, tańce i popijanie alkoholu trwa do rana.

  Semana Santa

  Wielki Tydzień jest rdzennie chrześcijańskim świętem. W czasie Wielkanocy hiszpańskie rodziny, odświętnie ubrane wychodzą na ulice, gdzie uczestniczą w procesji przypominającą średniowieczną inkwizycję. Transport w miastach jest całkowicie zakazany a dla Hiszpanów to czas, kiedy mają czas na spotkania z przyjaciółmi przy szklaneczce dobrego wina.

  San Fermin

  San Fermin to legendarne święto byków w hiszpańskiej Pampalonie a jego początek przypada na 6 lipca. Rozsławiło się dzięki biegowi ryzykantów uliczkami miasta przed rozwścieczonymi bykami.

  La Tomatio

  Jeden z najbardziej szalonych hiszpańskich festiwali to właśnie ten pomidorowy, na terenie Walencji. Obchodzony jest w sierpniu a jego nierozłączną częścią jest największa bitwa pomidorowa świata.

  Cava week

  W Katalonii, we wrześniu święto Cave week należy do hiszpańskiej wersji szampana. Huczne obchody odbywają się w Saint Sadurni d'Anoia, kolebce tego wyśmienitego napoju. Uroczystości rozpoczynają się przejazdem królowej Cavy wraz ze świtą, gra tradycyjna muzyka, organizowany jest wyścig rowerowy, otwarte są wystawy no i nie może zabraknąć wyśmienitej hiszpańskiej kuchni.

web:need_help

+48 71 769 5682