Hiszpania Hiszpania

 • Zdrowie

  W Hiszpanii opieka lekarska jest na takim samym poziomie, jak w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Obywatele Polski – jako obywatele UE – mają prawo do opieki lekarskiej w ramach państw Wspólnoty Europejskiej. Nie wystarczy jednak sam fakt bycia obywatelem EU. Muszą Państwo wypełnić formularz E-111, który można pobrać w każdej placówce Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednakże i w tym przypadku muszą się Państwo liczyć ze współudziałem w kosztach leczenia, który jest w pozostałych państwach Unii dość wysoki. W Hiszpanii współudział wynosi 40% ceny lekarstw. Z tego względu zalecamy zawarcie dodatkowego ubezpieczenia.

  Mimo iż będą Państwo ubezpieczeni, może się stać, że będą Państwo zmuszeni zapłacić za opiekę lekarską w gotówce. W takim przypadku należy starannie schować wszelkie potwierdzenia zapłaty, aby móc uzyskać zwrot kosztów po przyjeździe do kraju. Proszę nie zapomnieć o zachowaniu paragonów z aptek, w których można płacić tylko w gotówce.

  W Hiszpanii nie grozi Państwu żadna poważna choroba, dlatego też przed wyjazdem nie są zalecane żadne szczepienia. Proszę raczej zwracać większą uwagę na higienę oraz jedzenie w przyulicznych fast foodach. Woda w hotelu jest zdatna do picia, dlatego nie muszą się Państwo obawiać pić niebutelkowanej wody lub obawiać się lodu w napojach.

  Nie mniej jednak proszę nie zapomnieć zabrać ze sobą podstawowe leki: od bólu głowy, przeciw przeziębieniowe, przeciw nudnościom oraz lekarstwa, które używają Państwo na co dzień. Przyda się także maść przeciw opryszczce, krem do opalania, panthenol, ewentualnie krople do oczu.

  W nagłych przypadkach przydadzą się najważniejsze numery telefonów:

  - Policja: tel. 091
  - Miejska Policja: tel. 092
  - Policja drogowa: tel. 062
  - Straż Pożarna: tel. 080
  - Pogotowie: 061

web:need_help

+48 71 769 5682