Kuba Kuba

 • Zdrowie

  Nie są wymagane żadne szczepienia ochromne. Do szczepień zalecanych należy szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, ale jak wspomniano nie jest ono obowiązkowe. W każdym razie trzeba zwracać uwagę na to, co się je i pije, tak samo jak w innych krajach, których dobrze nie znamy.

  Z całą pewnością należy mieć przy sobie apteczkę zaopatrzoną w węgiel, smectę, endiaron, brufen i imodium. Najczęstszą dolegliwością na Kubie są zatrucia pokarmowe. Na Kubie jest mało aptek, ale jeżeli na nią natrafimy, to warto się zaopatrzyć w Tee Tree Oil, przeciwko komarom, które nie lubią jego zapachu.

  Jeżeli jednak znajdziesz się w sytuacji, kiedy niezbędny okaże się pobyt w szpitalu, skorzystaj z usług tzw. kliniki dolarowej dla obcokrajowców. Za udzieloną pomoc medyczną płaci się w walucie CUC. Osobom potrzebującym zostanie udzielona należna pomoc, ale będą musiały sporo za to zapłacić.

  Pomimo tego, że Kuba jest stosunkowo bezpiecznym miejscem, trzeba sobie uświadomić, jakie choroby tu występują i na co jesteśmy narażeni.

  Udar słoneczny: nadmiar słońca może spowodować udar słoneczny, spowodowany przegrzaniem orgnizmu. Typowymi objawami są: wysoka temperatura, minimalne pocenie się, zaczerwienienie skóry, czasem też zła koordynacja ruchów i agresywność. W większości wypadków wystarczy unikanie bezpośredniego słońca, dostateczna ilość płynów i wilgotne okłady na głowę.

  Wyczerpanie: jeżeli pojawią się bóle głowy, letarg, drgawki i zmęczenie, należy zwiększyć ilość napojów i soli.

  Prickly heat: swędząca wysypka powstająca pod wpływem wysokiej temperatury i wilgotności otoczenia. W sklepie można się zaopatrzyć w puder, który nosi taką samą nazwę, ograniczający swędzenie.

  Biegunka: Zmiana wody, żywności albo klimatu mogą spowodować biegunkę, która jest zwykle chorobą o krótkim przebiegu, a wystarczającym sposobem leczenia jest zazwyczaj nawadnianie. W przypadku, że sytuacja nie ulegnie poprawie, należy zaaplikować czarną herbatę z odrobiną cukru, wodę mineralną i suchary. Szczególną wagę należy przywiązywać do spożywanej wody.

  Zadbaj o higienę i dietę. Zanieczyszczone produkty spożywcze i woda są częstym źródłem zakażenia. Unikaj wody niebutelkowanej, nieprzegotowanej i wody z kranu. Nie kupuj soków ze świeżo wyciśniętych owoców, które są sprzedawane na ulicznych straganach. Są bowiem rozrzedzone wodą niebutelkowaną, stąd też wypicie takiego napoju mogłoby spowodować problemy żołądkowe. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w wodę w butelkach PET.

  Jeżeli zdecydujesz się na szczepienie, uczyń to kilka miesięcy przed planowaną podróżą. Szczegółowych informacji na temat szczepień wymaganych dla osób wyjeżdżających za granicę udzielają wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne, lekarz kontaktowy, lekarze na oddziale zakaźnym szpitala i inne placówki specjalistyczne.

  Pamiętajmy - nasze zdrowie w naszych rękach! Należy odpowiednio zabezpieczyć się przed promieniowaniem UV, przestrzegać elementarnych zasad higieny oraz unikać wody niebutelkowanej i żywności niewiadomego pochodzenia.

web:need_help

+48 71 769 5682