Madera Madera

 • Ciekawe miejsca

  Funchal

  Stolicę Madery, Funchal, zamieszkuje około 100 847 osób. Miasto zostało założone w 1421 roku przez Portugalczyków. Stopniowo przekształciło się ono w ważne centrum kultury i handlu. Powstało tu wiele obiektów europejskiej architektury, którą można podziwiać w Funchal do dnia dzisiejszego. Dawną historię Funchal przypominają budowle sakralne i twierdze, mające chronić ludność przed najazdem piratów. Najstarsza budowla sakralna na wyspie, kościół Santa Catarina, wznosi się w noszącym tę samą nazwę parku, stanowiącym doskonałe miejsce do odpoczynku w centrum miasta. Kolejnym budynkiem z początków kolonizacji wyspy jest katedra Sé, której budowę zakończono w 1518 roku. Wcześniej, pod koniec XV wieku, rozpoczęto budowę klasztoru św. Klary, Santa Clara. Założył go najstarszy syn kapitana Zarca, który odkrył Maderę. W żeńskim klasztorze franciszkanek znajdowały schronienie wdowy po szlachcicach lub niezamężne dziewczęta ze szlacheckich rodzin. Kapitan Zarco i jego rodzina miejsce ostatniego spoczynku znaleźli w głównym kościele klasztornym, ozdobionym malowniczymi kafelkami azulejos. Kafelki azulejos w błękitnym kolorze są charakterystyczne dla architektury Portugalii.

  Do turystów, którzy zdecydują się na zwiedzanie tutejszych twierdz, mających chronić miasto przed atakami piratów, przemówi zaklęta w nich historia. Podczas spaceru po porcie w Funchal zobaczymy nie tylko mnóstwo statków i żaglowców, łącznie z repliką „Santa Marii“ Krzysztofa Kolumba, ale też twierdzę São Lourenço z XVII wieku, gdzie obecnie mieszczą się urzędy miejskie. Niedaleko portu jest usytuowany pałac z XVII wieku Palácio de Sao Lourenco. Z XVII wieku pochodzi także twierdza Fortaleza do Pico, natomiast w twierdzy Forte de São Tiago znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ostatnia z czterech twierdz nosi nazwę Forte do Iljou. W XIX wieku założono Muzeum Fotograficzne Photographia – Museu „Vicentes“, niektóre ze znajdujących się w nim eksponatów liczą sobie 100 lat. Muzeum Casa-Museu Frederico de Freitas prezentuje wyroby ceramiczne, natomiast w muzeum Tapecaria e Artesanato da Madeira można podziwiać koronki.

  W centrum miasta, przy głównej alei Avenida Arriaga, przyciąga turystów The Old Blandy Wine Shop, gdzie można poznać historię wyrobu wina na Maderze, obejrzeć piwnice i skład wina. Degustacja win może się okazać pomocna podczas podejmowania decyzji, które z win zakupić. Typowym winem jest wino deserowe likierowe „Madera“.

  Interesujące zabytki są również w innych miejscach Madery. W odległości 8 km od Funchal znajduje się kolejne centrum turystyczne, miasteczko Canico, w którego starej części można podziwiać kilka zabytkowych budowli.  Santana, to nazwa skansenu na Maderze, leżącego na północnym-wschodzie wyspy, który jest doskonałą okazją do poznania wiejskiego życia na Maderze i jej folkloru. Typowe domki Casas de Colmos, ze słomianymi dachami, pomalowane w jaskrawe czerwono-niebiesko-białe barwy, ciągną się wzdłuż zadbanych ogródków i chodników. Proste domy ze skromnym wyposażeniem można obejrzeć także z wewnątrz. Wioska Camacha słynie z wiklinowych wyrobów - podczas zwiedzania można uzyskać informacje na temat produkcji tego tradycyjnego towaru, jak też obejrzeć wiele wiklinowych wyrobów. Nad miasteczkiem Ponta do Garajau góruje rzeźba Chrystusa z rozpostartymi rękami, trochę mniejsza od rzeźby w Brazylii. Na południowym-wschodzie wyspy leży miasto Santa Cruz, założone w XV wieku. Warto w nim zwiedzić kościół Igreja Matriz de Santa Cruz, którego budowę zakończono w 1533 roku, ratusz miejski i budynek Sądu Miejskiego. Na wyspie Porto Santo miłośnicy historii kierują swoje kroki np. do Muzeum Krzysztofa Klumba, który ożenił się z córką Bartolomea Perestrelo, jednego z odkrywców wyspy. Muzeum, urządzone w dawnym domu Kolumba Vila Baleáry, znajdziemy w noszącej tę samą nazwę stolicy wyspy. Porto Santo przed piratami broniła twierdza na szczycie Castela Peak, wzniesiona w XVI wieku.

web:need_help

+48 71 769 5682