Madera Madera

  • Flora

    Flora na Maderze jest rzeczywiście unikatowa i wspólnie z Wyspami Azorskimi, Wyspami Kanaryjskimi, Wyspami Zielonego Przylądka i z południowym wybrzeżem Maroka, wchodzi w skład tzw. regionu makaronezyjskiego, który charakteryzuje się wieloma endemicznymi gatunkami roślin, z których najbardziej znana jest dracena, podobna do afrykańskiego baobaba.

    Entuzjaści kwiatów i roślin często kierują się do ogrodów i parków, z których najbardziej znany jest Jardin botanico da Madeira w Funchal. Orchidee, mirty, strelicje, lilie, bromelie i wiele innych roślin można podziwiać właśnie tutaj. Na eksport są przeznaczone kwiaty niepierwotne, którym sprzyjają warunki klimatyczne panujące na Maderze. Chodzi przede wszystkim o orchidee, strelicje lub anturie. Wielu turystów na tyle ulega urokowi kwiatów, że w specjalnym opakowaniu przewozi je do kraju. Madera może przyprawić turystów o zawrót głowy: lśniące różnobarwnie kwiaty ketmii, lilii, bungewilli, kamelii, palisandrów, mimozy…Nawet na skalistych wybrzeżach zielenią się grube liście aloesu.

    Na Maderze zobaczymy unikatowe lasy laurowe, będące źródłem przyprawy nazywanej liść bobkowy. W swej pierwotnej postaci zachowały się tylko na kilku wyspach, natomiast dawniej pokrywały dużą część wybrzeża śródziemnomorskiego. Lasy laurowe, które wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, zajmują powierzchnię 15 tys. hektarów i leżą na wysokości od 300 do 1300 m n.p.m. Madera jest też jednym z niewielu ostatnich miejsc, gdzie występują pierwotne porosty zbiorowisk leśnych - można je zobaczyć na obszarach położonych na wysokości powyżej 750 m.n.p.m., niewątpliwie powstały one już w okresie trzeciorzędu. W pasie śródziemnomorskim, na wysokości do 750 m n.p.m., uprawia się jabłka, winorośla lub zboża, a do 300 m n.p.m. owoce subtropikalne.

web:need_help

+48 71 769 5682