Madera Madera

 • Jak spędzić czas

  W związku z tym, że Madera jest doskonałym miejscem wycieczek poznawczych i spędzenia urlopu w sposób aktywny, to wyliczenie wszystkich interesujących miejsc zabrałoby zbyt dużo miejsca. W stolicy Madery Funchal z całą pewnością należy wybrać się do rozległego Ogrodu Botanicznego Jardim Botanico i ogrodu Tropical Garden na szczycie Monte. Z Monte do Funchal można zjechać kolejką linową. Tarasowy ogród Jardim Botanico otwarto w latach 60. ubiegłego wieku. Można w nim obejrzeć wiele gatunków kwiatów, drzew i innych roślin. Ogrody parku Tropical Garden na Monte tworzą nie mniej piękne widowisko, połączone z widokiem na Funchal. Niedaleko stąd znajduje się ogród orchidei, gdzie można je nawet kupić i park, który zamieszkują chronione ptaki. Bogaci kolonizatorzy zbudowali na Monte piękną dzielnicę willową, a współcześnie w niektórych z will mieszczą się hotele. Z Monte można zjechać do Funchal wiklinowym toboganem popychanym i kierowanym przez dwóch mężczyzn. Jest to niezapomniana przejażdżka. Mężczyźni popychają je lub hamują butami ze specjalnymi podeszwami. Jest to tradycyjny środek lokomocji stosowany w Funchal od połowy XIX wieku.

  Także okolica Funchal warta jest zwiedzenia. Niebanalne widoki gwarantuje wyprawa na Cabo Girao – drugi najwyższy na świecie skalisty klif, który mierzy 590 metrów wysokości, oddalony o około 20 km od Funchal. Bliżej Funchal (około 10 km) leży wioska Cacha, w której przebywał Winston Churchil, a z tutejszego pięknego rynku rozpościera się wspaniały widok na morze.

  Na wyspie znajdują się szczyty sięgające ponad 1800 metrów n.p.m. Są to: najwyższa góra Madery Pico Ruivo (1861 m) i Pico do Areeiro (1818 m). Droga, która na nie prowadzi, obfituje w widoki zapierające dech w piersiach. Przepiękne krajobrazy górskie można podziwiać na płaskowyżu Paul da Serra na wysokości 1500 m n.p.m., który znajduje się w regionie Rabaçal i przypomina szkockie równiny. Pod płaskowyżem leży głęboka dolina, do której wpływa i spada ze skał wiele potoków, wlewających się do rzeki Ribeira da Janela. Atrakcją są wędrówki ścieżkami wzdłuż kanałów nawadniających (levadas), które odprowadzały wodę do zamieszkanych obszarów.

  Lewady, będące charakterystycznym elementem krajobrazu Madery, tworzą sieć o długości 2150 kilometrów, obejmującą całą wyspę. Niektóre z nich są bardzo strome i wąskie, wiodą wśród niebezpiecznych zboczy, wąwozów i rwących wysokich wodospadów. Dla sprawnych alpinistów są one świetnymi trasami wędrówek. Często zawieszone nad setkami metrów przepaści, przebijające się przez góry tunelami. Zawsze jednak są do przejścia, bo wyspiarze muszą je regularnie konserwować. Na szlaku można spotkać się z licznymi mgłami i chmurami, nieustannie spowijającymi góry. Pod względem przyrodniczym interesująca jest okolica miasta Porto Moniz, leżącego w odległości około 70 km na północny wschód od Funchal. Stąd prowadzi wąska kręta droga nad sterczącymi skałami i tunelami przez skaliska, z których spadają wodospady, czasem nawet bezpośrednio na drogę. Stąd rozpościera się wspaniały widok na okolicę, ale droga stromymi serpentynami wydatnie podnosi poziom adrenaliny we krwi. Na wybrzeżu Porto Moniz występują jeziora wulkaniczne, otoczone występami skalnymi, nie mniej interesujące jest zwiedzanie samego miasteczka rybackiego. W miejscowych restauracjach serwowane są najróżniejsze przysmaki rybne, które warto spróbować.

  W pobliżu miasteczka Sao Vincente, położonego w odległości 45 km na północny zachód od Funchal, znajdują się jaskinie wulkaniczne. Niezwykle ciekawa jest wizyta w Muzeum Wulkanologii, połączona ze zwiedzaniem jaskini wulkanicznych, powstających przez 400 tysiącami lat po wybuchu wulkanu. Ciemna lawa stworzyła tu wiele jedynych w swoim rodzaju zjawisk przyrodniczych. Półwysep Ponta De Sao Lourenco przyciąga podróżników nietkniętą i surową przyrodą. Fale oceanu chłoszczą wysokie klify, a jeżeli nie jest akurat wietrznie i deszczowo, można sobie odpocząć i wykąpać się na piaszczystej plaży Prainha.

  Plaże wprawdzie nie są główną atrakcją i zaletą Madery, pomimo tego jeżeli jest ładna pogoda, na kilku z nich można wspaniale odpocząć i uprzyjemnić sobie pieszą wycieczkę. Naturalne plaże charakteryzuje czarny piasek lub kamienie. Można się zapisać na kurs nurkowania lub surfingu. Hotele i miejsca noclegowe posiadają boiska sportowe, dzięki czemu uprawiając różne sporty z łatwością rozruszasz swoje zdrętwiałe po wędrówce górskiej mięśnie.

  Wiele łodzi wycieczkowych płynie z Madery na drugą zamieszkaną wyspę Porto Santo. Miejscowy żółtobiały piasek, który występuje na Złotej Plaży Praia Dourada, ma podobno działanie lecznicze i dlatego jest wykorzystywany w niektórych placówkach leczniczych. Piasek powstał z wyniku rozdrobnienia korali. Porto Santo oferuje korzystne warunki do uprawiania sportów wodnych i turystyki pieszej.

web:need_help

+48 71 769 5682