Madera Madera

 • Waluty i ceny

  W związku z tym, że Madera wspólnie z Portugalią jest członkiem Unii Europejskiej, jednostą walutową jest tu euro. Przed wyjazdem na Maderę lepiej w Polsce kupić euro za złotówki. Jedynym bankiem, w którym można na Maderze wymienić złotówki jest bowiem bank centralny Portugalka w stolicy Madery, Funchal. Za wymianę pieniędzy płaci się dość wysoką prowizję. Niekorzystny kurs proponują też recepcje w hotelach, które mogą funkcjonować jak kantory. Same kantory nie sprzedają złotówek. Płacąc za różne usługi można wykorzystywać karty płatnicze takie jak np.Visa, MasterCard albo Plus.

  Większość sklepów jest czynna od godziny 9.00 do 19.00, w południe około godziny 13.00 większość sklepów ma przerwę obiadową. Podobnie jak u nas, także na Maderze duże supermarkety i centra handlowe w dużych miastach są otwarte dłużej. W sklepach kupimy podstawowy asortyment artykułów spożywczych, niektóre towary są jednak dla nas nietypowe. Pomimo tego, że w większości krajów zaleca się picie wody butelkowej, na Maderze woda z kranu nadaje się do picia i nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych.

  Ceny zakwaterowania na Maderze są dość wysokie, dlatego lepiej jest odpowiednio wcześnie zarezerwować pokój, jeszcze przed przyjazdem na wyspę. Można wynająć pokój w hotelu, apartment i cały domek. Mniej wymagający podróżnicy mogą zapewnić sobie nocleg na kempingu.

  Podczas pobytu na wyspie z całą pewnością będziemy chcieli kupić jakąś łądną pamiątkę. Bardzo popularne, ze względu na jakość i piękno, są wyroby rękodzielnicze, wykonywane tradycyjnymi technikami i metodami. W sklepikach często spotkamy zręcznych rzemieślników przy pracy, dzięki czemu mamy okazję lepiej poznać miejscową tradycję. Bardzo popularne są towary z wikliny, sprzedawane po bardzo korzystnych cenach.

  Niektórzy turyści bez wahania wysyłają pocztą do swojego kraju wyroby większych rozmiarów takie jak: fotele z wikliny czy lustra w ramach z wikliny. Transport samolotem, którym wracają do domu, w takich przypadkach, nie wchodzi w rachubę.

  Nie mniej urocze są także mniejsze wyroby, koszyczki i miseczki, udekorowane miejscowymi kwiatami. Różnorodność ich kolorów i zapachów można podziwiać na bazarach, gdzie sprzedawane są kwiaty rosnące na Maderze. Kwiaciarki można z łatwością poznać nie tylko według pachnącego towaru, ale też po różnokolorowych strojach, które nie ustępują samym kwiatom. Pięknu lilii, orchidei lub magnolii ulega wielu przybyszów, którzy przed podróżą do swojego kraju pakują je w taki sposób, aby wytrzymały długą drogę. Cena jednego kwiatka wynosi 4-7 EUR.

  Następnym tradycyjnym towarem są bez wątpienia koronki i hafty, świadczące o zręczności kobiet. W sklepikach, oferujących obrusy, nakrycia lub nawet sukienki, można zobaczyć kobiety podczas pracy. Rzemiosło to, oprócz zręczności, wymaga sporej dawki cierpliwości, ponieważ wykonanie jednego dekoracyjnego obrusu możne trwać nawet dwa lata. Towary o mniejszych rozmiarach, takie jak nakrycia i serwetki kosztują od 10 EUR.
  Po powrocie z urlopu w gronie swych bliskich warto powspominać pobyt na Maderze np. przy kieliszku dobrego wina. W winotekach można degustować wiele różnych gatunków win, produkowanych na Maderze oraz win portugalskich. Typowym winem jest wino noszące taką samą nazwę, jak archipelag – „Madera“. Jest to przefermentowane wino likierowe, które podczas produkcji jest ogrzewane do 45°C w specjalnym pomieszczeniu „estufas“ („ piec“). Różne rodzaje „Madery“ i jej smak zależą od odmiany winorośli. Po sfermentowaniu i dodaniu spirytusu (jako Porto), wino rozlewa się do beczek, następnie na słońcu, za pomocą rur z gorącą wodą podgrzewa do temperatury 45 – 65 °C przez okres pół roku. Wysoka trwałość tego wina jest rzeczą niesłychaną. Niektóre butelki leżą w piwnicy nawet 200 lat. Z latami wzrasta jednak cena tego wina.

  Interesującym przeżyciem jest zwiedzanie Muzeum Wina wraz z winoteką The Old Blandy Wine Shop w Funchal. Można tu zarówno kupić wino, jak też obejrzeć duży skład win, piwniczki z winem, nie zabranie też degustacji win.

web:need_help

+48 71 769 5682