Madera Madera

  • Klimat

    W czasie letnich wakacji, kiedy większość z nas zastanawia się nad wyborem miejsca na urlop, na Maderze przez większą część dnia panuje słoneczna pogoda i przyjemna temperatura, wprost stworzona do wycieczek pieszych, pozwalających poznać miejscową przyrodę. Jeżeli w dodatku nie przeszkadzają ci chmury, które napływają z gór zazwyczaj w godzinach rannych i popołudniowych, to Madera jest idealnym miejscem dla ciebie. Chmury jednak z pewnością nie ujmują krajobrazowi piękna i tworzą niepowtarzalną scenerię. Piesze wycieczki przez las wawrzynowy na szczyty gór, które z jednej strony są spowite chmurami, a z drugiej oświetlone promieniami słońca, są niezapomnianym przeżyciem. Zwykle w jednej części wyspy jest słoneczna pogoda, natomiast w drugiej następuje wzrost zachmurzenia. Ze względu na walory przyrodnicze, szkoda byłoby spędzić cały urlop na plaży. W dodatku występujący od czasu do czasu wiatr i temperatura około 25°C akurat nie dla każdego jest idealna do wylegiwania się na plaży.

    Ponieważ chmury unoszą się na wysokość ponad 1000 m n.p.m., na wyspach możemy się spotkać z tzw. pasmami wysokościowymi. Na wysokości ponad 1000 m n.p.m. występuje pasmo wysokogórskie, dla dolin, czyli rejonów leżących na wysokości do 200 m n.p.m., charakterystyczny jest klimat tropikalny i dlatego też na tym obszarze uprawiane są różne gatunki płodów tropikalnych. W rejonach leżących na wysokości ponad 200 m n.p.m. występuje klimat subtropikalny. Zboża, jabłka, czereśnie i winorośla są płodami uprawianymi na wysokości od 400 do 700 m n.p.m., dla tych terenów typowe są też płaskowyże, przypominające szkockie krajobrazy, na których pasą się owce.

    Na Maderze, wyspie wiecznej wiosny, nawet zimą nie spotkamy się z żadnymi nieprzyjemnymi niespodziankami w postaci odchyleń klimatycznych, co jest między innymi spowodowane korzystnym położeniem na Oceanie Atlantyckim i Prądem Zatokowym. Temperatura także w okresie zimowym zazwyczaj nie spada poniżej 18°C, stąd też turyści napływają na wyspę o każdej porze roku, aczkolwiek w okresie zimowym występuje więcej opadów i jest wietrznie. O wiecznej wiośnie na Maderze świadczy też bujna wegetacja przez cały rok, stąd też ma swoje uzasadnienie nazwanie wyspy „zieloną perłą Atlantyku“. Zieleń jest ozdobiona różnymi kształtami, kolorami i zapachami kwiatów, których piękno jest opiewane każdego roku Wiosną.

Calheta

web:air_temperature web:sea_temperature

Caniço

web:air_temperature web:sea_temperature

Funchal

web:air_temperature web:sea_temperature

Machico

web:air_temperature web:sea_temperature

Paul do Mar

web:air_temperature web:sea_temperature

Santana

web:air_temperature web:sea_temperature

web:need_help

+48 71 769 5682