Madera Madera

 • Możliwości podróżowania i transportu

  Archipelag Madery posiada obecnie dwa lotniska, na których lądują samoloty międzynarodowych spółek lotniczych. Na wyspie Madera jest to lotnisko Santa Catarina. W  2000 roku pas startowy tego lotniska przedłużono i jego część prowadzi aż nad morze, gdzie jest podpierany wieloma olbrzymimi słupami. Zanim przystąpiono do prac, mających na celu przedłużenie psa, było to jedno z najkrótszych lotnisk w Europie. Santa Catarina jest oddalona od Funchal o około 20 km, w związku z tym zapewniony jest transfer taksówką, autobusem lub specjalnym aerobusem. Jeszcze przed powstaniem lotniska na Maderze, w 1960 roku zbudowano lotnisko na wyspie Porto Santo na potrzeby NATO. Odlot z Polski z  międzylądowaniem w Lizbonie. Wiele lotów jest obsługiwanych przez portugalskie linie lotnicze TAP.

  Z Madery na wyspę Porto Santo i z powrotem można dotrzeć promem, statkiem wycieczkowym i małym samolotem..

  Na Maderze istnieje sieć dróg i nowoczesnych autostrad, stąd też chcąc wyruszyć na zwiedzanie można wykorzystać autobus, taksówkę lub wypożyczyć samochód z wypożyczalni. Bilety autobusowe są stosunkowo tanie, autobusy są wygodne i jeżdżą zgodnie z rozkładem jazdy. Autobus z Funchal bez trudu dowozi turystów do najróżniejszych miejsc na wyspie. W stolicy funkcjonuje komunikacja miejska, a bilety można kupić na niektórych przystankach lub bezpośrednio u kierowcy. Rozkłady jazdy można nabyć w informacji turystycznej. Trasy autobusów są podzielone na strefy, w zależności od odległości od centrum i od tego jest też uzależniona cena biletu, która waha się od 1,07 do 1,90 EUR za bilet powrotny. Bardziej opłacalne jest kupienie stałego biletu, którego cena wynosi około 15 EUR.

  Poniekąd droższym wariantem, aczkolwiej najbardziej wygodnym jest transport taksówką. Z chętnymi taksówkarzami, którzy będą się starali jak najlepiej spełnić twoje życzenie, w większości przypadków bez trudu się porozumiesz. Nocą i w czasie świąt należy się liczyć z wyższą ceną.

  Planując dłuższy wyjazd warto skorzystać z ofert wypożyczalni samochodów, których na Maderze jest pod dostatkiem. Ceny za wypożyczenie mogą się jednak różnić. Minimalny wiek upoważniający do prowadzenia samochodu wynosi 21 lat. Kierowca musi się wylegitymować międzynarodowym prawem jazdy i paszportem lub dowodem osobistym ważnym co najmniej jeszcze jeden rok. Ceny benzyny są takie same jak gdzie indziej w UE. Aczkolwiek drogi są w dobrym stanie, warto być ostrożnym przede wszystkim w rejonach górskich, gdzie drogi wiją się nad stromymi pochyłościami i są bardzo wąskie, często bez barierki. Kiedy do tego jeszcze dojdzie mgła lub deszcz, to podczas podróży trzeba mieć naprawdę mocne nerwy.

  Czas lotu: około 5 godzin

web:need_help

+48 71 769 5682