Tunezja Tunezja

 • Ciekawe miejsca

  Tunezja

  W stolicy Tunezji mieszkają 2 miliony ludzi. Dla turystów najbardziej atrakcyjna jest Medyna – stara część miasta, ktora jest dostepna przez tzw. Morską bramę (Bab el - Bahr). Znajduje się tu wiele znaczących pamiątek, np. mauzoleum dynastii Husajnów, Tourbet el - Bey, muzeum etnograficzne Dar ben Abdallah oraz perła arabsko-mauretańskiej architektury pałac Dar Othman oraz Muzeum Bardo z eksponatami z okresu Fenicjan i Rzymian, poza tym słynne meczety.

  Kartagina

  Kartagina jest uważana za jednen z najcenniejszych zabytków historycznych całej Tunezji. Starożytne miasto założyła w 814 r. p.n.e. Fenicka królowa Dido (czasmi zwana Elissar). W szczytowym okresie jej rządów zwano Kartaginę ,,miastem słońcem" - wiodło prym nad pozostałymi 300 miastami, było centrum handlu i znanym portem. W 149 r. p.n.e. miasto zostało spustoszone przez Rzymian, którzy zemścili się w ten sposób za słynną wyprawę Hannibala przez Alpy. Julius Caesar odbudował a nawet powiększył Kartaginę. W 695 r. jednak mury obronne miasta pokonali Arabowie i Kartagina została zamieniona w ruinę.

  Słone jezioro Chott el - Jerid

  Słone jezioro Chott el - Jerid ma powierzchnię ok. 5 000 km2, szerokość 20 km a długość ok. 250 km. Jest to największa równina na całej Saharze. Leży blisko miast Tozeur i Kebili. Droga łącząca te 2 miasta przebiega przez północną część jeziora i wybudowano ją na dwumetrowym nasypie. Powierzchnia jeziora, które przez większość roku jest wyschnięte, tworzy niezliczona ilość kryształków soli. Kryształki te odbijając światło słoneczne aż oślepiają swym blaskiem. Latem można tu obserwować fatamorganę, zjawisko optyczne w atmosferze, kiedy dzięki inwersji temperaturowej widać obraz oddalonego obiektu, który jak w lustrze odbija się w powietrzu.

  Mys Bon

  Jeden z najpowabnijeszych zakątków Tunezji, półwysep Mys Bon, który może pochlubić się wieloma ciekawostkami. Jego dominantę stanowi twierdza bizantyjska Kerkouane w wiosce rybarskiej Kelibia. Na półwyspie jest też małe sanatorium z ciepłymi źródłami siarczanowymi i jedyne odkryte na terenie Tunezji miasto punickie, Korbous (ostatnie miasta punickie były zniszczone przez wojska rzymskie). Północna część wyspy jest niedostępna dla zwykłych śmiertelników, znajduje się tam zamknięty obszar wojskowy.

web:need_help

+48 71 769 5682