Tunezja Tunezja

  • Fauna

    W związku z pustynią tunezyjską przychodzi na myśl dromader. Dzikich wielbłądów w Tunezji nie spotkamy, zawsze mają właściciela. Inni typowi mieszkańcy pustyni to fenek, waran, różne gatunki gadów, skorpiony i owady. Fauna morska wzdłuż wybrzeży Tunezji to ośmiornice, langusty, sardynki, tuńczyk i inne.

    Niektóre gatunki zwierząt żyjących w Tunezji należą do zagrożonych wymarciem. Programem ochronnymobjęte są parki narodowe.

    Na terytorium Tunezji w ubiegłych latach założono 8 parków narodowych. Za najcenniejszy uważa się Ichkeul, który należy do obszaru Bizerty, który obejmuje obszar 12 600 ha. Jest wpisany na listę zabytków UNESCO. Tunezyjskie parki narodowe są domem dla wydr, gazeli, hien, muflonów i jeleni oraz jeżozwierzy, rysiów, szakali, lisów, żółwi i różnych gatunków ptaków. Właśnie Tunezja jest ulubinym miejscem ptaków odlatujących od nas na zimę do ciepłych krajów. Często można tu zobaczyć sikorki.

    Dostęp do niektórych parków narodowych może być problematyczny. Niektóre znajdują się bezpośrednio w strefach wojskowych. Jednym z nich jest Zembretta, która leży blisko bazy wojskowej i wobec tego park jest dla turystów niedostępny. Blisko małego miasta Meknassy leży Park Narodowy Bou Hedma, którego zadaniem jest przywrócenie lub rozmnożenie zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Chodzi głównie o strusie, jelenie i muflony. W Parku Narodowym Feija blisko granic z Libią żyją nie tylko dzikie koty, gazele i szakale, ale też bardzo cenny gatunek lisa. Lisy są w Tunezji uważane za stosunkowo niebezpieczne zwierzęta. Na obszarach południowch często pojawiają się skorpiony i jadowate gady. Ważne jest żeby nie bagatelizować tego niebezpieczeństwa i na zwiedzanie tych okolic wybierać się dobrze przygotwanym (porządne buty i spodnie z nogawkami do kostek).

web:need_help

+48 71 769 5682