Tunezja Tunezja

 • Waluty i ceny

  Jednostką monetarną w Tunezji jest dinar tunezyjski (tD), który dzieli się na 1000 millimów. Banknoty mają wartość 5, 10 i 20 dinarów. Hotele oraz dobre sklepy umożliwiają płacić kartą kredytową. Banki i hotele wymieniają euro w zwykłych kursach, wzbroniony jest import waluty tunezyjskiej z zagranicy, tak samo jak jej eksport. Przed wylotem z kraju można wymienić najwyżej 10 tD, obowiązuje jednak deklaracja tej transakcji.

  Kupno i ceny

  Ceny za zakwaterowanie się różnią się w zależności od sezonu, przy czym różnica między najwyższymi i najniższymi cenami może wynosić aż dwie trzecie. Większość stref turystycznych jest stosunkowo dobrze zaopatrzona towarami, z problemami można jednak spotkać się podczas podróży do bardziej odległych miejsc. Najlepsze owoce i jarzyny oferowane są przez sprzedawców w samych regionach rolniczych. W wielkich miastach najbardziej rozpowszechnionymi owocami są banany oraz ananasy. Łańcuchy supermarketów jak Monoprix a Magasin General rozpowszechnione są po całym kraju, a obok artykułów spożywczych można w nich nabyć odzież oraz masę innych towarów. W miastach często można spotkać się ze sklepami samoobsługi, oferującymi szeroki asortyment towarów. Generalnie można w nich nabyć większość podstawowych artykułów spożywczych za bardzo korzystną cenę.

  Obuwie oraz ubrania są w Tunezji w stosunkowo dobrej jakości, w wielkich miastach można odwiedzić również luksusowe butiki. Gorąco polecamy również zwiedzić któryś ze słynnych miejscowych targów. Ostrzegamy jednak przed kupnem drogich towarów, jak np. klejnotów czy dywanów (takie artykuły warto nabyć w sklepach podlegających kontroli urzędów państwowych). Przeżycia z odwiedzin prawdziwego, kolorowego i głośnego targu tunezyjskiego są niemniej na pewno nie do zapomnienia; jeżeli mają państwo opanowaną sztukę licytacji, na pewno wyjdą państwo na swoje. Jako upominek z urlopu polecamy zakupić któryś z towarów tradycyjnej sztuki ludowej. Popularne są na przykład przepiękne chusteczki jedwabne, naszyjniki koralowe, klatki na ptaki, wyroby ceramiczne, konduktorki, deczki, olejki aromatyczne w małych szklaneczkach oraz przyprawy korzenne.

 • Ceny orientacyjne

  pieczywo - (0,15 aż 0,25 TND)

  mleko 1l - (0,6 TND)

  masło - (0,,5 TND)

  piwo - (0,7 aż 0,85 TND)

  woda pakowana - (0,28 aż 0,5 TND)

  znaczek na widokówkę do Europy - (0,6 TND)

  wypożyczanie parasoli i leżaków - (1,5 aż 2 TND)  Na targach jest targowanie niemal obowiązkowe.

web:need_help

+48 71 769 5682