Tunezja Tunezja

  • Święta i ciekawe wydarzenia

    W miastach tunezyjskich bardzo popularne są przeróżne festiwale, w których (inaczej niż w przypadku świąt religijnych, których nie obchodzi się publicznie) mogą brać udział turyści zagraniczni.

    Wśród mieszkańców Tunezji przeważa pogląd, że świętować można praktycznie wszystko, czy chodzi o nadejście wiosny, żniwa czy sezon wędkarski. Wiele imprez odbywa się na terenie starożytnych zabytków, co samo w sobie zapewnia niezapomnianą atmosferę. Daty tych festiwali nie są ściśle usatlone, każdego roku przypadają kiedy indziej. Termin zależy bowiem od konkretnego miesiąca w danym roku.

    W styczniu w mieście Douz odbywa się czterodniowy festiwal tradycyjnych igrzysk tunezyjskich z zawodami chartów i wielbłądów, w marcu w Kerkennah obchodzi się wyjątkowy festiwal ośmiornic. Pod koniec kwietnia odbywa się festiwal sztuki i tradycji ludowych w Tataouine oraz festiwal kwiatów, uważany też za święto wiosny w mieście Nabeul. W maju Sfax organizuje festiwal muzyki i sztuki ludowej. Miesiące letnie są jakgdyby stworzone dla tego typu imprez i jest ich wówczas naprawdę mnóstwo. Z miastami El Jem, El Haouaria wiąże się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej i Klasycznej. Testour w czerwcu organizuje ciekawy festiwal muzyki andaluzyjskiej, Kelibia popularny festiwal filmów amatorskich. Lipiec to święto varietes i festiwal Karaka w La Goulette i festiwale Bou Kornine w mieście Hammam-Lif. W lipcu również odbywa się niezapomniany festiwal ,,Nocy w Mahdii". Miasto Dougga organizuje festiwal sztuki teatralnej w byłym teatrze rzymskim. Festiwal humoru odbywa się w Monasterze a krajowy festiwal pieśni w Bizercie. Święto morza i folkloru, zwne także festiwalem Syren, obchodzą mieszkańcy wysp Kerkenna. Festiwal Aoussou w Sousse to przegląd przedstawień varietes w byłym teatrze rzymskim. Odbywa się od lipca do końca sierpnia. Podobny festiwal organizuje też miasto Hammamet. W sierpniu Djerba świętuje folklor, odbywają się improwizowane przedstawienia festiwalu Odyseja. Co dwa lata (zawsze w październiku) Kartaga organizuje polifoniczny festiwal kinematografii świata arabskiego i afrykańskiego. Listopad to miesiąc kiedy na wyspie Djerba odbywa sie festiwal teatrów lalek.W okresie listopad-grudzień odbywa się także międzynarodowy saharyjski festiwal miejscowej sztuki ludowej i tradycji (Douz) oraz międzynarodowy festiwal oaz (Tozeur).

web:need_help

+48 71 769 5682