Wyspy Kanaryjskie Wyspy Kanaryjskie

 • Święta i ciekawe wydarzenia

  Hiszpania jest tradycyjnym krajem katolickim, dlatego też święta państwowe często mają podłoże religijne.

  Tak samo jak w Polsce mieszkańcy wysp świętują Ano nuevo. Niebo rozświetlają sztuczne ognie, a ludzie bawią się do białego rana.

  Ważnym świętem jest Święto Trzech Króli (6 stycznia), kiedy ulicami wszystkich miast przemierzają wielobarwne korowody. Właśnie w Święto Trzech Króli wszyscy obdarowują się prezentami, piecze się też specjalny tort w kształcie dużego koła. Ten, kto znajdzie złotą koronę, staje się królem całego dnia. Ten, kto znajdzie fasolę musi zapłacić za cały tort.

  Kolejne ważne dni to: Zielony Czwartek, Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny. Dzień Ojca obchodzony jest 20 marca razem ze świętem św. Józefa. 1 maja – to Święto Pracy.
  Święto państwowe, Día de las Canarias – Dzień Wysp Kanaryjskich, przypada na 30 maja.

  Na Boże Ciało, które jest świętem ruchomym, organizowane są procesje. Ulice zdobią kobierce z kwiatów, barwionej soli i różnokolorowych wulkanicznych piasków. Ludzie ozdabiają swoje domy flagami, kwiatami i palmowymi liśćmi.

  15 sierpnia to święto Wniebowzięcia NMP czyli Asunción. 12 października mieszkańcy wysp świętują rocznicę odkrycia Ameryki Día de la hispanidad. Święto Wszystkich Świętych obchodzone jest 1 listopada, natomiast Dzień Konstytucji 6 grudnia. Dwa dni później, 8 grudnia, odbywają się uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. 25 i 26 grudnia to Święta Bożego Narodzenia.

  Oprócz świąt państwowych każda wyspa ma ponadto swoje własne święta. Imprezą najbardziej oczekiwaną przez turystów jest słynny kolorowy i roztańczony karnawał, odbywający się w lutym. Rozpoczyna się on wyborem królowej karnawału dwa tygodnie przed Środą Popielcową. Organizowane są przedstawienia artystyczne, a cały karnawał kończy pogrzeb sardynki - zwyczaj mający afrykańskie korzenie .Sardynka wykonana jest z papier-mache i ma kilka metrów długości. Kondukt żałobny przenosi papierową sardynkę na brzeg morza, wszyscy płaczą i załamują ręce z żalu, później palą ją na stosie.

  Na Teneryfie popularne są tzw. Romerías. Są to festyny ludowe na cześć miejscowych patronów. Warto wspomnieć o Aboriginal fiesta na Gran Canaria. W twierdzy Fortaleza de Ansite w Las Palmas odbywa się rekonstrukcja bitwy między Hiszpanami a pierwotnymi mieszkańcami, która zakończyła się przyłączeniem wyspy do korony hiszpańskiej.

web:need_help

+48 71 769 5682